Je ťažké pre vaše dieťa komunikovať s ostatnými deťmi? Na detských stretnutiach sa bojazlivo postaví kdesi v rohu, pretože sa bojí priblížiť sa k hlučnej spoločnosti neznámych detí, snaží sa vytvoriť nových priateľov, ale sťažuje sa, že nikto sa s ním nechce hrať.. Ako pomôcť vašej dcére alebo synovi?

sourozenci

  • Nekričte a nenúťte dieťa hrať sa

Dospelí na stretnutí s psychológmi často hovoria, že sa oni samy cítili najviac obmedzovaní komentármi dospelých. Keď rodič hovorí dieťaťu:

  • „Si chudáčik taký plachý „,
  • „Prečo sa nikdy nehráš s ostatnými deťmi“,
  • „Máme o teba vážne obavu“

dieťa cíti, že niečo je s ním nesprávne, je to zlé, a to je upnuté ešte viac.
Každý temperament je normálny. Ak sa dieťa celkovo zaujíma o hranie hier s inými deťmi, ak rozpráva o hraní so záujmom, vytvára si priateľstvá, ak nie rýchlo ale trochu – všetko je s nim v poriadku. A ešte raz mu nepripomínajte jeho plachosť. Stále sa to predsa môže zmeniť. Teraz stačí len pomôcť mu nadviazať kontakt s ostatnými deťmi na ihrisku, v triede alebo na návšteve.

smutná holka

  • Pomôžte organizovať spoločné aktivity s rovesníkmi

Deti vo veku 3-6 rokov – nakúpte im dostatočne zaujímavú hru, autíčka, garáže alebo dom pre bábiky, aby organizovali sami hru iba okolo seba. Pre deti vo veku 7 až 10 rokov sú vhodné rôzne stolové hry, hrajme ich najprv spolu a až potom pozvite kamarátov, aby sa dieťa cítilo znalé hry. Nevystavíme ho tak stresu. Nepozývajme naraz veľa kamarátov. Problém riešme v rannom veku.
Ak je dieťa staršie a zrazu sa stalo ostýchavým – hľadajme dôvod zmeny správania sa. Citlivo veďme rozhovor a pozorujme svoje dieťa.
Pomalými krôčikmi zájdeme veru najďalej. Trpezlivosť nielen ruže, ale aj výsledky veru prináša. Nechajte si radiť srdiečkom. To najlepšie vie, čo je potrebné. Snažme sa najprv pochopiť príčinu ostychu a až potom hľadajme spôsoby nápravy.