Aj z hľadiska pravdy niekedy platí: Lepšie sa ju dozvedieť neskoro, ako vôbec.
Odkazujem tým na nový slovenský dokumentárny film, ktorý mapuje obdobie deväťdesiatych rokov. Zločinu síce bolo vtedy u nás požehnane, avšak k jedným z tých najpamätnejších sa radí násilný únos Michala Kováča ml, syna vtedajšieho prezidenta SR. Veci následne nabrali brutálny smer, no premiér SR Vladímir Mečiar sa k celému skutku vyjadril: „Skutok sa nestal“. Tým pádom akoby celý proces vyšetrovania skončil.Socha spravodlivosti, justícia.jpg
Píše sa však rok 2019, do povedomia sa za ten čas dostalo veľa nových informácií, odhalila sa takmer celá kriminálna sféra na Slovensku v 90-tych rokoch, takmer všetci vtedajší predstavitelia organizovaného zločinu sú mŕtvi a kriminalisti disponujú mnohými zisteniami. V neposlednom rade tiež novinári. Tieto okolnosti tak dali vzniknúť dokumentárnemu filmu s ostro-vtipným názvom: Skutok sa stal.
Mladšie ročníky to možno nevedia alebo sa to dozvedeli cez internet. A možno im to lepšie zmapuje tento film. Píše sa rok 1995 a syn nášho prezidenta je unesený. Už vtedy sa z organizovania tohto únosu podozrievala Slovenská Informačná Služba, ktorej veliteľom bol vtedy Ivan Lexa (inak vtedajší blízky spolupracovník Vladimíra Mečiara).Kladivo, súdny proces.jpg
V roku 1998 sa celý prípad vyšetrovania ako aj súdny proces stráca, je zaplavený novo vzniknutými „Mečiarovými amnestiami“. Verejnosť tak na celý prípad únosu zabúda. Súdnictvo sa začína konkrétnejšie venovať prípadu až od roku 2017, čiže po cca 20-tich rokoch.
Stredobodom a vodítkom k vtedajšej udalosti sú traja bývali zamestnanci SIS. Oskar Fegyveres krátko po incidente prehovoril v médiách a ihneď odcestoval do zahraničia (z obavy o svoj život). Doma zostal Róbert Remiáš, ktorý mu robil spojku s domovom. Ten žiaľ v roku 1996 zomiera za podozrivých okolností- vybuchlo mu auto. Do tretice Peter Tóth sa stáva novinárom a k celému prípadu má v súčasnosti toho veľa čo povedať.