Najaktuálnejší, čiže už 92. ročník udeľovania filmových cien Oscarprebiehal zaujímavo z viacerých dôvodov. Tým najpodstatnejším je ale fakt, že bolo nominovaných niekoľko zaujímavých filmov, pričom medzi tie najznámejšie spomeňme tituly ako Joker, Irishman,, Vtedy v Hollywoode,… a iné. No najviac ocenení prekvapivo získal juhokorejský snímok Parazit. Tým pádom sa o toto dielo a jeho obsah v súčasnosti začína zaujímať veľké množstvo divákov. Skúsme si ho preto v stručnosti predstaviť aj v tomto článku.Soška Oscara.jpg
Ako je možné, že doteraz pomerne neznámy film a dokonca v cudzom jazyku porazil napr. takého Jokera, ktorý mal až 11 nominácií? Snímok Parazit získal celkovo až 4 ocenenia a na slávnostnom galavevečeri dominoval. Jeho obsah a pointa sú podľa recenzií skutočne zaujímavým dielom.
V stručnosti sa v deji stretnú a následne vzájomne skrížia životy dvoch odlišných sociálnych skupín. Chudobná rodina na okraji biedy sa menším podvodom dostane do sveta vplyvného majiteľa firmy a jeho blízkych.
Toto spojenie vzniká potom, ako chudobný mladík „Kevin“ dostane od svojho kamaráta tip, aby chodil doučovať dcéru spomenutého riaditeľa. A to sa mu v skutočnosti podarí, avšak musí predstierať, že je niekým, kým nie je. Teda študentom na prestížnej vysokej škole, ktorý sa socializuje sa so žiakmi z vplyvných kruhov. To je však samozrejme lož, no tá mu prináša celkom pekný finančný zisk.Kevin ale nezabudne ani na svoju rodinu. Tým, že nadväzuje sympatické vzťahy s dcérou riaditeľa ako i jeho manželkou, sa mu postupne podarí v tomto luxusnom dome zamestnať všetkých svojich členov.Filmový projektor.jpg

  • Pointa filmu tkvie hlavne vo vecných a hlbokých dialógoch, kedy občas dramaticky a občas takisto komediálne vidíme tie veľké, avšak zároveň absurdné rozdiely dvoch odlišných sociálnych skupín, čo by sme mohli označiť ako „bohaté deti verzus chudobné“.