Väčšina rodičov nemá nastavený rodičovský zámok na počítači či televízore. Prečo? Zjavne preto, že to nepovažuje za potrebné. V skutočnosti sa však na vaše deti snaží zo všetkých strán zaútočiť nízky morálny štandard a veci, ktoré by sa pred dvadsiatimi rokmi neopovážili ukázať na obrazovke. Preto by ste nemali zaháľať a dostatočne poučiť vaše deti o možných rizikách. Nech už je piatak na základnej škole alebo maturant, pravdou ostáva, že naše deti často sledujú to, na čo by sme my nemali žalúdok. Možno sa pýtate, či niečo také existuje. Odpoveď je jednoduchá. Pravdaže áno.

ovladač

  • Streamovacia spoločnosť Netflix búra všetky konvencie nie len tým, že si na jej stránke môžete pozrieť veľa filmov či seriálov. Odkedy sa pustila do vlastnej tvorby, prvotná základňa fanúšikov sa rozdelila na dva tábory. Prvá skupina miluje filmy, ktoré Netflix vyprodukuje, druhá im nevie prísť na meno. Prečo? Často sú témy námetov filmov alebo seriálov viac než otázne. Sami bilancujú na hranici toho, čo je ešte vhodné odvysielať a čo nie. Najhoršie však ostáva, že túto spoločnosť nikto nekontroluje. Žiaden úrad pre retransmisiu, alebo niečo podobné.

  • Ďalším otáznikom v kultúrnom svete sú samotné počiny hollywoodskych režisérov. Tí neraz majú pocit, že vyčerpali všetky témy na nové filmy a tak ich diela stavajú na čoraz menej uveriteľnom svete či hrdinovi. Nakoľko sa tak nenachádzajú v našej realite, je otázne, akú hodnotu majú pre spoločnosť. Okrem toho je tu samostatná kategória filmov, ktorá balancujú či už na hrane zákona alebo na hrane nechutnosti. Spravidla hovoríme o hororoch a trilleroch, ktoré sa snažia byť až príliš grafické a pútajú rozruch svojím nevkusom.

sledování

  • Aké témy sú teda najviac v kurze? Možno vás to prekvapí, no nie je to také rozmanité, ako by ste čakali. Okrem hore uvedených hororoch môžeme hovoriť o filmoch a seriáloch, ktoré sa pohrávajú so svetom temna až príliš. Príbehy o čarodejniciach sú v našej kultúre bežné, no mnohé filmy sa spoliehajú na čoraz reálnejšie zdroje skutočných udalostí, ktoré naháňajú mráz na chrbte. Okrem toho sú v kurze politické a sociálne témy. Väčšinou o homosexualite, no čo je horšie o samovraždách, ktoré sú vo filmoch zľahčované a vyobrazené ako forma bežného riešenia konfliktov. Sami sa potom pýtam, čo tým tvorcovia chceli povedať, ak sú takéto témy ústredným centrom celého seriálu či filmu. Nakoniec tu máme filmy, ktoré stavajú štandardy spoločnosti svojím pôsobením na úplne novú úroveň. Pri otázke feminizmu často nejde režisérovi o vyobrazení rovnosti medzi dvoma pohlaviami, ale o znázornenie menejcennosti, spravidla mužov.