V správe, ktorú získala spoločnosť The New York Times a ktorá bola verejne zverejnená, výkonný manažér na Facebooku uvádza, že platforma bola zodpovedaná za voľbu prezidenta Donalda Trumpa v roku 2016, varoval však zamestnancov, aby v roku 2020 nevyužili silu spoločnosti na zastavenie opätovného výberu Trumpa.Preziden Donald Trump.jpg
Andrew Bosworth, jeden z najvýznamnejších hlasov v spoločnosti, zdieľal v poznámke so zamestnancami niektoré „myšlienky na rok 2020“. Memorandum Boswortha prechádza rokmi významných škandálov v sociálnej sieti, od ruských volebných zásahov po Cambridge Analytica. Aj keď tvrdí, že niektoré z „detailov“, ktoré boli verejne nahlásené, sa mýli – napríklad sa pýta, do akej miery ruské zasahovanie ovplyvnilo názory voličov a nazýva škandál Cambridge Analytica „ne udalosťou“ – pripúšťa, že „existuje takmer vždy nejaký kritický problém“, ktorý je základom hlásenia, ktoré považuje za spravodlivé.
Memorandum poukazuje na prezidentské voľby v roku 2016 ako bod zlomu vo verejnom vnímaní Facebooku a pripúšťa, že FB bol zodpovedný za šokujúce znepokojenie Trumpa. Bosworth hovorí, že nie je fanúšikom prezident.
„Bol teda FB zodpovedný za to, že bol Donald zvolený?“ Píše Bosworth. „Myslím si, že odpoveď je áno, ale nie z dôvodov, ktoré si niekto myslí. Nezvolil sa kvôli Rusku, dezinformáciám alebo kvôli Cambridge Analytice. Bol zvolený, pretože spustil najlepšiu digitálnu reklamnú kampaň, akú som kedy videl od ktoréhokoľvek inzerenta.“Facebook ilustrácia.png
Andrew ďalej hovorí, že organizácia by nemala využívať svoj obrovský dosah na zablokovanie Trumpovho znovuzvolenia v roku 2020, v porovnaní s myšlienkou Pána prsteňov, v ktorej postavy krátko uvažujú o pokuse použiť prsteň sily na spravodlivé ciele. „Je to lákavé, ako používať nástroje, ktoré máme k dispozícii, na zmenu výsledku,“ píše: „Som presvedčený, že to nikdy nebudeme robiť, alebo sa staneme tým, ktorého sa bojíme.“