V dnešnej dobe, hlavne počas víkendov, môžeme často počas jazdy autom sledovať viacero motoristov, ktorí vezú na svojich vozidlách aj bicykel. Niekedy môže byť tých bicyklov aj viac, no zaujímavé je, že nejde o žiadnych profesionálnych pretekárov, ktorí sa presúvajú niekde na cyklistické preteky. Ide iba o bežných ľudí, ktorí cestujú niekde do hôr alebo prírody, kde sú vyhradené terénne cyklocesty určené pre horskú cyklistiku.

horská kola

Tento fenomén trávenia času na bicykli v prírode dnes naberá na intenzite a čoraz viac ľudí podľahlo čaru cyklistiky prevádzanej nie na asfaltovej rušnej ceste, ale v kľudnom prostredí odľahlej prírody. Najväčšou investíciou pre týchto ľudí je nákup kvalitného bicykla, ktorý je určený do terénu, a ktorý bezpečne zvládne všetky nástrahy nespevnených komunikácii alebo horských skalnatých cestičiek.

Určite každému ako prvý napadne horský bicykel, ktorý je svojou mohutnou konštrukciou predurčený do takýchto terénov. No dnes už existuje aj v tomto segmente široký výber rôznych bicyklov, ktoré sa líšia niekedy len v maličkostiach, no aj tie sú veľmi dôležité pre jazdenie na konkrétnych miestach. Preto by sa začínajúci amatérski cyklisti mali vždy poradiť s výberom vhodného horského bicykla so skúsenými odborníkmi. Ináč sa môže stať, že buď svoj nový bicykel zbytočne preplatíte, alebo na niečo dôležité zabudnete.

Stáva sa často, že nový nádejný horský cyklista vstúpi do predajne s jasnou predstavou o horskom bicykli, no po komunikácii s profesionálnym predajcom odchádza z predajne napríklad s gravel bicyklom, ktorý je určený na rovinatejšie lesné a poľné cesty. Všetko totiž závisí od terénu, v ktorom sa so svojim novým bicyklom plánujete pohybovať. Ak bude vašim najčastejším cieľom lesná rovinatá cesta za mestom, celoodpružený horský bicykel by ste si kupovali úplne zbytočne.

cyklista

Predaj bicyklov dnes prebieha v kamenných obchodoch, alebo aj v internetových špecializovaných obchodoch. Výhodou eshopov s týmto sortimentom je skutočnosť, že máte na jednom mieste obrovský výber rôznych produktov, pričom už nie je problém rýchla komunikácia pomocou telefónu alebo chatovacích aplikácií.