Dolár je menou v USA. Ide o najdôležitejšiu menu vo svete financií. Hneď za ním sa nachádza euro, ale vráťme sa k dolárom. Všetky medzinárodné obchody sa uzatvárajú v tejto mene. Myslíte si, že doláre dobre poznáte? Možno vám pár informácií o tejto mene uniklo.

dolary

 1. Práve v tejto chvíli je v obehu viac než 1,2 trilióna dolárov (viete si tú sumu predstaviť?).
 2. Čísla na bankovkách nie sú len čísla. Okrem čísel sa používajú aj písmená. Je to v podstate alfanumerický kód pre 12 federálnych rezervných bánk
 3. Zdá sa vám, že žijete od výplaty k výplate a radíte sa k tej chudobnejšej vrstve? Nezúfajte. Ak máte aspoň 10 dolárov v hotovosti a nemáte dlhy ste bohatší než štvrtina Američanov.
 4. Opotrebované doláre sa recyklujú, z banoviek vznikne napr. drevo do krbu. Denne sa takto zničia takmer 4 tony dolárov.
 5. Prvé centy boli z čistej medi. V súčasnosti sú zo zinku a sú potiahnuté meďou. Hovorí sa, že ak sa chcete zbaviť slimákov v záhrade stačí ak d pôdy zakopete pár centov. Ak slimák prejde po cente dostane elektrický šok.
 6. Americké doláre sú zelené – dôvod je jednoduchý, zelená farba je vraj najodolnejšia voči vyblednutiu.
 7. Falšovanie dolárov (a nie len tých) je trestné, ale práve táto mena sa falšuje najčastejšie. Často krát sa stáva, že falzifikáty sa dajú rozoznať len v bankách – vtedy sa hovorí o tzv. superdolároch.
 8. Najviac je vytlačených 100 – dolároviek. Tvoria až 80% americkej meny. V USA sa z tohto množstva nachádza asi len 1/3. Zvyšné sú v zahraničí.
 9. Najviac falšovanými sú 20 a 100 dolárové bankovky

bankovky

 1. Aj doláre majú svoju životnosť. Životnosť 1 dolárovej bankovky je asi 18 mesiacov. 100 – vka má najdlhšiu životnosť – až 9 rokov.
 2. Životnosť bankoviek predĺžite ak ich vyžehlíte.
 3. Recyklácii podliehajú len mince, bankovky sa rozdrvia a recykláciou sa z nich vyrobia napríklad polená do krbu.
 4. Číslo 13 je pre poverčívých ľudí nešťastným číslom. Na jedno dolárovej bankovke naň nájdete niekoľko krát odkaz – 13– poschodí má pyramída, 13 listov a taký istý počet bobúť majú ratolesti, ktoré drží orol v pazúroch a nad ním je 13 hviezd. Ak peniaz otočíte nájdete tam tiež odkaz na toto číslo – 13 hviezd v zelenej pečati – náhoda či nie?