Dvaja ľudia, ktorý sa rozhodnú spolu zdieľať svoje telesné tekutiny a iné záležitosti, sú si dosť blízky na to, aby ich vzťah mal dostatočný základ pre budúcnosť. Všetko sa vyvíja a preto sa vyvíja aj vzťah medzi dvoma partnermi, ktorý sa rozhodli, že budú spolu chodiť. Keď však spolu dostatočne dlho chodia, tak vždy tam nastane taká situácia, že sa budú chcieť posunúť ďalej vo svojom živote a nestáť na jednom mieste. Stagnácia a nejaký stereotyp totiž nie je moc dobrý ani v živote, nie to ešte vo vzťahu.posteľ pár.jpg
Partneri sú si blízki a ľúbia sa väčšinou dokonale len na začiatku vzťahu. Potom tie krásne euforické pocity opadávajú a láska sa vytráca. Vlastne vytráca sa prvotné oblúznenie a má zostať už len pravá nefalšovaná láska.
Na vzťahu treba pracovať. Vzťah dvoch ľudí nefunguje len tak sám pre seba, ale má slúžiť a má byť vzťahom, na ktorom sa treba usilovať robiť všelijaké ústupky.
Treba si dostatočne uvedomiť, že keď s niekým chodíte alebo už ste s ním ženatý, tak to nejde bez toho, aby ste sa mali radi. Máte sa mať radi, tak aby ste boli schopní vychádzať s daným človekom celý život a rozvíjať váš vzájomný vzťah. Keď chodíte s nejakým človekom, s ktorým sa síce vy snažíte zlepšiť váš vzájomný vzťah, ale on na to nereaguje, tak to asi nebude to, čo chcete celý život. Môžete to ešte vyskúšať tak, že sa zmeníte vy a na margo toho sa zmení aj váš partner a ani si to neuvedomí, ale je to len pokus – omyl, ktorý vám nemusí vyjsť. To, že treba pracovať na vzťahu  by si mali uvedomiť obidvaja ľudia a nielen jeden, pretože potom to ten jeden človek musí ťahať celý život. A je to všetko na ňom, pričom ten druhý si ani neuvedomuje, čo to všetko preňho znamená. svadobná obuv.jpg
Výborná kniha, ktorá hovorí o zlepšovaní vzťahov a dá sa z nej naozaj veľa naučiť je kniha – 5 jazykov lásky od Garyho Chapmana. Je to vynikajúca kniha, ktorú stojí za to si ju prečítať. Okrem nej existuje veľké množstvo rôznych kresťanských kníh o manželstve, ktoré vám môžu ponúknuť zaujímavý pohľad na život v manželstve a otvoriť nové obzory.