Motor AMG S 65 V12 biturbo končí Stále prísnejšie regulácie tlačia výrobcov k znižovaniu emisií. Automobilky obvykle riešia osádzaním úspornejších motorov alebo ich objem zmenšujú. Downsizingu vytrvalo odolávajú niektoré značky a modely, no je ich stále menej a menej. Veľa legiend však končí aj kôli iných dôvodov, ako výrazný pokles predaja, či výroba je stratová. Tento rok však príde automobilový svet o ďalšiu „legendu“.

motor

Nemecký prémiový výrobca Mercedes-Benz totiž v Ženeve ohlásil koniec úspešného 6-litrového vidlicového 12-valca v luxusnej triede S. Tento motor je vybavený s dvojicou turbodúchadiel, vďaka čomu dosiahne výkon až 630 koní (463kW) a krútiaci moment 1 002Nm. Z nuly na sto kilometrov za hodinu vystrelí za 4,2 sekúnd.

Pravdivosť informácie potvrdí tiež prezentácia exkluzívneho modelu Mercedes-AMG S 65 Final Edition, ktorý je akousi poslednou rozlúčkou s týmto špičkovým agregátom.

​Exkluzívnu limuzínu zdobí exkluzívny lak a medené doplnky karosérie. Nechýba kvalitný kožený interiér napa s dvojicou obrazoviek, karbónovými prvkami či imitácie dreva.
Je vybavený prémiovým audio systémom a rôznymi asistenčnými či bezpečnostnými systémami.

Môžete pridať rôzne technické vychytávky ako bezdrôtové nabíjanie, zásuvky 230v, ovládanie nezávislého kúrenia na zadných dverách alebo aj cez telefón, rôzne držiaky, náladové osvetlenie, diaľkové ovládanie aj cez mobil pomocou NFC, atď.

Šepká sa však aj o tom, že dvanásťvalec by sa mohol ešte nejaký čas uchovať aspoň pri modeloch Maybach. Nie je to však úplne isté a skôr sa prikláňa k úplnemu zániku tejto motorizácie od Mercedesu.

mercedes


​S príchodom novej generácie „S“ sa tiež nepočíta, preto s veľkou pravdepodobnosťou sa tak nedočkáme nového S Cabrio či S Coupé.

Automobilka bude ponúkať namiesto šesťlitrovej legendy osemvalcový štvorliter. Ten by v budúcnosti mohol dopĺňať aj hybridný systém.

Ak teda chcete kúpiť legendu Mercedes-Benz AMG Final Edition so šesťlitrovým, dvanásťvalcovým agregátom, ponáhľajte sa. Neskôr budete môcť kúpiť iba ako ojazdené, či z výstav.
Posledná šanca je tu. Už len a len na vás či to využijete.