Sme pripravení na nový druh kriminality? Mám na mysli tú kybernetickú, no i v tomto prípade sa jedná o nepríjemné záležitosti, kedy obete kybernetických zločinov trpia. Mám na mysli vydieranie. Kde inde nájde cudzí človek veľké množstvo našich údajov, ak nie v našom počítači? Máme pocit, že na pevnom disku v počítači sú v bezpečí, pretože údaje na papieri ľahko stratíme. Ak však do počítača neukladáte práve celý svoj život, každý detail a údaj, i tak v ňom máte určite uložené dôležité súbory. Takisto máte uložený i webový prehľadávač. Ak Vám vírus vyrobený kybernetickým zločincom napadne počítač, je známe, že dokážu mať takú podobu, kedy hacker pomocou tohto vírusu, ktorý je vo Vašom systéme, dokáže ovládať Váš počítač. A teda z toho vyplýva, že sa ľahko dostane k Vašim súborom, zložkám a webovú prehľadávaču. Cez webový prehľadávač sa môže dostať k histórii prezerania alebo k stránkam ako facebook, kde môže posielať neželané správy pod Vašim menom a nickom. Môže Vám narobiť nepriateľov, pokaziť vzťah s partnerom/kou, dokonca za Vás páchať kriminálnu činnosť. Ak pracujete cez počítač, môže pokaziť Vašu prácu i vzťah so zamestnávateľom.
Pokiaľ v počítače neschovávate nič súkromné, sociálne siete nenavštevujete, nemáte čo skrývať a k práci ho nepotrebujete, môže Vám vymazať dôležité systémové súbory, bez ktorých bude počítač skoro nefunkčný.
Zo začiatku sa jednalo o útoky na počítače v štátnych inštitúciách, teda útoky teroristických skupín, neskôr sa hackerstvu začalo venovať viac ľudí a robili ho len tak pre zábavu, bez cieľa a dnes má novú podobu a tou je vydieranie.
Hackery sa pomocou infikovaného súboru, vírusu dostanú k nášmu harddisku a všetky nepríjemnosti, ktoré som vyššie spomenul sa môžu stať realitou. A z akého dôvodu? Chcú iba Vaše peniaze, inak Vám narušia súkromný život, v najlepšom prípade pokazia počítač.