Odpoveďou na internetovú kriminalitu sú spoločnosti, ktoré vyvíjajú bezpečnostné softvéry, nám známe pod názvom antivírové programy.
Antivírový software alebo program je nástroj, ktorý kontroluje našu aktivitu a analyzuje správanie sa počítača a aplikáciám v ňom. V okamihu, keď sa niektorá aplikácia začne správať neštandardne alebo nepovoleným spôsobom, antivírový program to deteguje ako podozrivú aktivitu a zablokuje túto činnosť. Poprípade sa nás, ako užívateľa spýta, či s touto aktivitou máme niečo spoločné a či ju odsúhlasujeme. Tu sa samozrejme naskytá priestor pre našu vlastnú hlúposť a neopatrnosť. Pretože pokiaľ klikneme vždy len na tlačítko áno alebo odoslať, ani ten najlepší antivírový program nás neochráni pred útokom škodlivého softwaru.

antivirus

Ktoré najznámejšie antivírusové programy teda poznáme?

Na našom území patrí medzi najobľúbenejšie antivírové programy software od spoločnosti eset. Táto spoločnosť vyvíja už mnohé roky bezpečnostný software a stará sa o bezpečnosť osobných počítačov, ako aj firiem a serverov. Bezpečnosť produktov od tejto spoločnosti je na veľmi vysokej úrovni. Tomu však aj zodpovedá cena daných produktov. Pokiaľ to však myslíme s bezpečnosťou nášho počítača vážne, určite neváhajme a zainvestujeme do tejto kvalitnej bezpečnosti.
Na trhu je však veľké množstvo licencií a softwarov, ktoré sú takzvane voľne dostupné. Patria medzi ne aj niektoré osvedčené a overené antivírové programy. Z nich najznámejšie sú napr. Avira alebo AVG, či Avast. Každý z nich má svoj spôsob fungovania, svoje výhody aj nedostatky.

vyhledávač

Pokiaľ siahnete po programe AVG, počítajte s tým, že tento software dá o sebe vo vašom počítači vedieť. A to nielen v tom pozitívnom zmysle, ale často svojho užívateľa otravuje rôznymi vyskakovacími oknami a upozorneniami o zakúpení rôzneho balíčka.

servis

V prípade, že chcete mať spoľahlivý antivírus, o ktorého existencii v počítači ani netušíte, skúste software spoločnosti Avira. Tento antivírus z času načas vyhodí upozorňujúce okno o aktualizácii vášho softwaru. Inak pracuje úplne ticho a spoľahlivo na pozadí operačného systému.
Či však siahnete po platenom alebo voľne dostupnom softvéri, stále platí, že najväčšie nebezpečenstvo na bezpečnosť vášho počítača je medzi klávesnicou a vašou stoličkou.