Typickým zimným športom je snowobarding, ktorý priťahuje najmä mladých ľudí. Je to proste pre mnohých pokroková a elegantná zábava, ktorá pôsobí veľmi dobre a vy si vďaka nemu môžete poriadne užiť. Nesie sebou určitý štýl.

Čo je pre neho typické?

Je dynamický a nesie so sebou príchuť určitého dobrodružstva. Pri samotnej jazde vám adrenalín rýchlo stúpa a koluje celým vaším telom. Čím rýchlejšie brázdite svah, tým väčšia je vaša radosť z pohybu. Možno aj práve preto sa radí k extrémnym športom.
Možno vás ani neprekvapí, že pripomína tak trochu surfing, len vlny sú biele.

Aká je jeho podstata?

Vlastne sa tak nejako šmýkate po snehovej pokrývke a to pomocou dosky. Základný postoj jazdca je stoj bokom a do smeru jazdy. Jeho nohy sú pevne ukotvené pomocou viazania.

Ako vlastne vznikol?

Snowboarding má za sebou celkom bohatý vývoj. Zlomovým rokom je rok 1965, kedy Sherman Poppen z Michiganu vytvoril úplne prvý model dosky, ktorému sa hovorilo snurfer – spojenie slov snow + surfer. Sherman Poppen sa inšpiroval pozorovaním zábavy svojich detí, keď jeho jedenásťročná dcéra skúšala v stoji jazdu na saniach. Ďalšou dôležitou osobnosťou bol Jake Burton Carpenter z východného pobrežia Spojených štátov, ktorý sa snažil o vylepšenie techniky jazdy pomocou viazania. Snažil sa vyrábať prvé dosky a v roku 1977 už mal aj svoju vlastnú firmu.

Spočiatku bol tento šport braný ako fenomén alebo módny výstrelok. Až roku 1995 sa zaradil medzi olympijské disciplíny a roku 1998 v Nagane už mohli športovci v tejto kategórii aj súťažiť.

Aké vybavenie je treba si zaobstarať?

Stačí navštíviť online snowboard alebo aj iné stránky, kde nájdete všetko potrebné. Hľadajte vybavenie, ktoré bude sedieť práve vám. Nie je to tak jednoduché, ako to môže vyzerať.
Základnú výbavu tvoria tri časti:
vdoska, viazanie a topánky
vchrániče: helmy, chránič chrbtice, kostrče, zápästia a kolien
voblečenie: bunda, nohavice, rukavice, okuliare, funkčná bielizeň
ďalšie doplnky: gripy, obaly, atď.