Niektoré ženy nemusia o prechode ani vedieť. Zistia to tak, že ich pravidelná menštruácia začne pomaly miznúť. O spomínaných nepríjemných stavoch, však vôbec netušia. Samozrejme že sa nájdu i také, pre ktoré je toto obdobie náročné. Všetko sa však dá riešiť, a to aj prírodnou cestou.

žena

Čo je prechod

Klimaktériu sa nevyhne žiadna žena. Ide o takzvané biologické hodiny. V istom veku sa začne produkcia hormónov znižovať, čo priamo vplýva na ženské pohlavné ústrojenstvo, hlavne vaječníky. Preto sa menštruácia stáva nepravidelnou až postupne vymizne úplne. Za spomínané nepríjemné prejavy môžu práve hormóny. Vo všeobecnosti prechod nastáva medzi päťdesiatimi štyrmi a päťdesiatimi piatimi rokmi. klimaktérium však netrvá rok, či dva. U niektorých žien môže predstavovať obdobie dlhé desať, či dokonca pätnásť rokov. Preto je veľmi potrebné sa naučiť prechod zvládať. Po tom, ako menštruácia vymizne úplne hovoríme o postmenopauze.

ženy

Začiatok konca? Jednoznačne nie!

Mnoho žien vníma tento predel, ako začiatok konca. To však vôbec nie je pravda. Prechod neznamená žiadnu tragédiu. Jediné čo sa radikálne zmení je to, že už nebudete môcť mať ďalších potomkov. Príroda však vie čo robí, pretože tehotenstvo v takto vysokom veku nie je bezpečné ako pre ženu, tak ani pre dieťa. Klimaktérium taktiež neznamená, že začnete okamžite trpieť na ochorenia kostí a kĺbov, alebo sa na vašej tvári z večera do rána objaví stovka nových vrások. Váš zdravotný stav a vonkajší výzor, záležia iba od toho, ako k svojmu telu pristupujete, či sa o seba staráte a dbáte na správnu stravu, alebo dostatok pohybu. Ak sa obávate nepríjemných stavov, poobzerajte sa po prírodných nehormonálnych liekoch. Hormonálna liečba vám síce v niektorých prípadoch môže pomôcť, ale pre niektoré ženy predstavuje iba zhoršenie celkového stavu. Existujú aj prípade, že hormóny na istý čas, avšak po chvíli začnú spôsobovať ešte väčšie problémy.