Peniazesú najväčším pánom ľudstva už dlhé stáročia. Už v dávnej minulosti sa ľudia vyrovnávali rôznymi vzácni my vecami, ako boli kožušiny a iný dôležitý materiál. Bol to pre nich obchod aj keď si to ešte vtedy neuvedomovali.
Od vtedy sa píše peňažná história. V tej dobe bolo peniazmi to, čo ľudia najviac potrebovali k svojmu životu. Postupom času však niektorý ľudia začali mať viac vecí jedného druhu. Chýbalo im však ostatok. Vtedy sa začalo platiť vo väčšom a ľudia sa začali deliť na bohatších a chudobných.

dolary

Vývoj peňazí

Postupom času sa peniaze vyvíjali. Stali sa nimi cenné kovy pre ich úžasné vlastnosti. Bolo to pre ľudí niečo nové. Niečo čomu ani nerozumeli, ale chceli toho mať čo najviac, lebo vedeli, že im to dá väčšiu moc. Začali byť chamtivý a zlomyseľný. Začali vznikať okolo tých mocných rôzne väčšie skupiny, ktorých pre tieto peniaze považovali za niečo viac ako seba samých.

Vznikli prvý páni. Peniaze začali strácať svoju hodnotu využitia a začalo ísť hlavne o efekt a krásu. Začali sa raziť prvé mince a presne určovať tvary. Páni proste začali ovládať to čo bolo najcennejšie a čo si ľudia najviac vážili. Pri tom si ľudia vôbec nevšimli, že ti peniaze strácajú hodnotu ako takú čo mali pred tým. Už nespĺňali žiadny účel len ten, že určovali kto je mocnejší.

Čím ďalej sa stále tieto peniaze viac a viac vyvíjali, až prišli do bodu keď už nešlo o vôbec dôležitý kov nie len pre život, ale aj pre jeho vlastnosti. Začali sa tvoriť v oveľa väčšom množstve a toľko vzácneho kovu nie je. Tak sa začali tvoriť s úplne obyčajných kovov. Nemali už vôbec žiadnu hodnotu. Lenže táto hodnota bola a je stále väčšia a najsilnejšie po celom svete. Dala sa im hodnota, ktorá mnohokrát rozhodovala o živote a smrti.

zlaté cihly

A tí čo túto hodnotu ovládali sú najmocnejší na svete. V dnešnej dobe sú peniaze taktiež najmocnejšia hodnota a každý ich chce mať čo najviac. Ale takisto ich hodnota stále viac a viac upadá a raz upadne už navždy.