Čuch je jedným zo zmyslov človeka. Dokáže v nás vyvolať hlad, ak zavoniame niečo dobré, ale aj odpor a znechutenie ak nám niečo nevonia. Na tento zmysel sa rozhodol vsadiť kozmetický priemysel a zaplavil trh rôznymi vôňami. Vône, ktoré rozvoňajú byt, prípravky, ktoré sa pridávajú do prania aby dodali tú správnu arómu oblečeniu, a v neposlednom rade parfumy. Z obrovského množstva druhov dámskych aj pánskych vôní si vyberie každý jeden človek. Citrusové, orientálne, drevité, sladké, kvetinové…existuje nepreberné množstvo vôní. Existuje ale aj niekoľko stupňov vôní. Parfumy, parfumované vody, toaletné vody a kolínske… poznáte rozdiel medzi nimi?

čich

Parfum – obsah vonných látok v parfume je najvyšší 15 až 30% v koncentrovanom liehu. Stačí si ich raz naniesť a ich vôňa vás bude sprevádzať niekoľko dní. Nie je vhodné ich používať každý deň. Sú tak silné, že svojou arómou môžu spôsobiť bolesti hlavy, otupenie čuchu nie len vám, ale aj ľudom okolo vás. Tieto produkty sú pomerne drahé, preto ich je na trhu menej.

Parfumovaná voda– obsahuje menšie percento vonných zložiek (8 až 15%) v cca 88% liehu. Ich vôňa vydrží pár dní, ale nie je taká silná a intenzívna ako pri parfumoch. Parfumovaná voda sa tiež označuje ako Eau de toilette.

Intense – ide o označenie vône, ktorá má 20% vonných látok. Je to niečo medzi parfumom a parfumovanou vodou. Tento názov sa pridáva k názvom druhov vôní a v podstate znamená vyššiu koncentráciu vonných látok v danom type vône. Existuje aj kolínska voda intense, ktorá obsahuje viac vonných látok než normálna kolínska.

parfém

Toaletná voda– tiež sa niekedy označuje ako Eau de toilette, preto si všímajte percentá vonných zložiek. Ak sa pohybujú medzi 4 až 8 –mimi % v 80% liehu ide o toaletnú vodu. Tento typ vône vydrží pár hodín, maximálne deň v závislosti od druhu vône (citrusová, kvetinová, korenistá,…). Aj tento typ nájdete s prívlastkom intense – obsah vonných zložiek je približne 8%.

Kolínska voda– najmenej vonných zložiek nájdete práve v kolínskych vodách – 3 až 5% v 70% liehu. Vôňa po nanesení vydrží pár hodín. Kolínska voda intense obsahuje až 8% vonných látok.