Jazda na motorke, teda predovšetkým kvalitná a hlavne bezpečná jazda na motorke sa určite nezaobíde bez doplnku, akým je motorkárska prilba. Na tom sa pravdepodobne zhodneme viacerí, lenže prilba na motorku je pojem, ktorý si žiada širšie vysvetlenie. Poznáme totiž niekoľko odlišných typov, značiek a prevedení, pričom je dosť pravdepodobné, že k vašej jazde sa určité typy hodiť nemusia a naopak, niektoré vám dokonale zapasujú a spravia z jazdy o poznanie lepší zážitok. Preto ak rozmýšľate nad voľbou vhodnej prilby, čítajte prosím ďalej.
Čím sa prilby od seba vzájomne odlišujú a ako vybrať tú správnu pre vás?
Na túto otázku si musíte odpovedať predovšetkým vy, no poskytnem vám základné úvahy, na základe ktorých by ste sa pri výbere mali riadiť. Aký štýl jazdy budeme preferovať a akú máme motorku?

motorka

Je totiž rozdiel, či vyberáme prilby na športový motocykel, chopper, enduro,… na každý typ jazdy poznáme špecifické vlastnosti, na aké sa musíme zamerať. Teda pokiaľ preferujete rýchlejšiu jazdu a máte silnejšiu motorku, integrálna prilba je zárukou bezpečia, okrem hlavy pokrýva celú tvár a je tak vhodná k rýchlejším podmienkam jazdy. To isté prakticky platí aj v prípade vyklápacej prilby, ktorej predná časť sa však dá praktickým spôsobom hocikedy otvoriť a vlastne ide o spojenie bezpečnosti s praktickou stránkou. Tieto prilby sú však spravidla o niečo drahšie. V prípade, že obľubujete náročný terén a motorky typu enduro, máme na výber enduro alebo motocross prilby s ochranou brady, no a pokiaľ hľadáte cenovo najlacnejšiu voľbu k bežnej jazde po meste a na menšom motocykli, pravdepodobne bude stačiť otvorená prilba.

závodní motorky

Pri výbere tej správnej prilby sa však môžeme zamerať aj na konkrétne značky, pričom mnohí známi výrobcovia poskytujú hneď niekoľko typov vhodných k rôznemu štýlu jazdy. Širšiu ponuku poskytujú napríklad LS2 prilby, ktoré sa zameriavajú prakticky na každý štýl jazdy, pričom každý si môže vybrať tú správnu voľbu, ktorú osobne preferuje.