Táto téma silnou a často riešenou dilemou, ktorú rieši mnoho rodín vo svete. Niekto si život v paneláku nevie predstaviť, inému však nepríde ideálne bývať v rodinnom dome s množstvom práce. Pravda je taká, že obe alternatívy majú svoje pre aj proti. Aké však sú?

panelák

Výhody bytu – Medzi základné výhody bytu oproti domu môžeme zaradiť určite jeho cenovú dostupnosť. Je hádam logicky jasné, že stavba alebo kúpa rodinného domu s pozemkom nás vyjde drahšie ako kúpa bytu v panelovom dome. Byt si taktiež nevyžaduje tak veľa práce naokolo ako taký obrovský rodinný dom. Máte samozrejme nejaké povinnosti, ale prevažne sa jedná len o maličkosti ako napríklad umytie schodov za službu. Práve z takýchto dôvodov sa pre byty rozhoduje väčšina mladých ľudí. Mať dom je naopak náročnejší na financie, ako aj prácu navôkol neho. Ak sa niečo pokazí, ste to vy, kto musí zabezpečiť údržbu. Nehovoriac o práci v záhrade, čo môže byť polievanie kvetov, staranie sa o stromy, trhanie buriny, kosenie trávnika a mnoho, mnoho ďalšieho.

vila

Výhody domu – Mať dom je snom mnohých ľudí. Predstavuje akési rodinné kráľovstvo s neobmedzeným súkromím, čo sa o bytovkách povedať nedá. Nehovoriac a nekonečných možnostiach úprav a vylepšení. Samozrejme, nábytok si môžete vymieňať aj na byte, s domom sa vám však otvoria možnosti pre bazén, záhradný altánok, krb alebo rannú kuchynku. Vašim domácim miláčikom by sa tiež viac pozdávala myšlienka o rodinnom dome, než o byte. K domu si takisto môžete pripojiť prístavbu, alebo pribudovať nové poschodie. Vaše súkromie nik nebude narúšať a vy taktiež nebudete rušiť nikoho. Za domom si môžete založiť vlastnú záhradu a pestovať v nej, čo vás napadne. Takisto si na vašom pozemku môžete postaviť ďalší, druhý dom, napríklad pre syna, a tým pádom ušetriť náklady na pozemok aj jemu, ktoré v dnešnej dobe malé nie sú.