Ak ste ešte nezateplili Váš dom, mali by ste zvážiť, či tak neurobíte. Istotne už veľká časť majiteľov starších rodinných domov, ktoré mali murivo aj o hrúbke 50 cm, zatepľovali, a to z jednoduchého dôvodu. Po rokoch je potrebná obnova fasády a keď sa už človek do toho pustí, investuje, tak nech to má okrem estetických úžitkov aj úžitok finančný do budúcna. Aj keď zateplenie nie je priam len o šetrení za kúrenie, ale znamená aj ochranu nosných konštrukcií, chráni obvodový plášť od tepelných mostov a trhlín. Zároveň chráni murivo pred vplyvom počasia a samozrejme veľkú úlohu v tom hrá aj akustika. Zvuk zvonku, po výmene okien a zateplení je naozaj slabší a pokojnejšie sa spí.

Najrozšírenejším a bežne dostupným izolačným materiálom na zateplenie rodinného domu je polystyrén. Ide o penové zatepľovacie dosky, najnovšie už s prísadou grafitu, ktoré svojou štruktúrou mnohostenu obsahujú až 98 % vzduchu.

polystyrénové dosky

Dosahuje sa tak vysoká účinnosť izolácie a izolačné vlastnosti sa nezhoršujú ani časom. Ak sme začali šetrením, tu môžeme povedať o úspore energie. V zime máme menej tepelných strát, takže menšie náklady na kúrenie a v lete udržuje polystyrén nižšiu teplotu, takže môžeme ušetriť aj na klimatizácii.

Ešte vybrať vhodnú hrúbku, pričom treba posúdiť výsledok, ako výkon zateplenia, v súvislosti s cenou. Polystyrénové dosky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach a to napríklad: na vnútorné steny v hrúbke 20 až 50 mm, na stropné zateplenie v hrúbke 50 mm, či na strechy od 120 do 200 mm. Na vonkajšie steny sa využíva polystyrén v hrúbke 80 – 100 mm. Pre lepšiu orientáciu pri chystaní zateplenia je dobré kliknúť na fasadny polystyren 100mm cena a zistiť potrebné informácie. Využívajú sa cenové kalkulačky pre konkrétny typ vášho muriva, či priamo môžete získať návrh na vhodné zateplenie vášho staršieho, ale aj novopostaveného rodinného domu.

zateplený dom

Preto je dnes pri výstavbe rodinného domu štandardom započítať do celkových nákladov aj zateplenie fasádnym polystyrénom. Pri starších rodinných domoch je len na rozhodnutí majiteľov, či a ako zatepliť. Dnes je k dispozícii viacero firiem, ktoré zatepľovacie práce realizujú a to či už ako súčasť výstavby rodinného domu alebo samostatne. Využívajú pritom inovatívne technológie, prihliadajúc na green technology a pripravia riešenia na mieru, teda každý dom posudzujú individuálne, čím prispievajú k spokojnosti zákazníka.