Konštrukcia schodiska, ktoré chcete odlíšiť od tradičnej predstavy, môže byť poňatá z dvoch stránok:

schodiště

  1. Tvar schodiska.Štandardom je schodisko s obdĺžnikovým pôdorysom, prípadne točité schody v kruhu. Špirála však môže byť pretiahnutá do elipsy alebo zakrivená, môžete vytvoriť trojuholník alebo iný zaujímavý geometrický tvar, ak máte dostatok priestoru. Schody tiež nemusia byť poňaté tradičným spôsobom, môžete ich rôzne zakriviť alebo zvoliť rôznu šírku alebo sklon. Rodiny s deťmi na schodoch uvítajú aj vytvorenú šmýkačku alebo úložný priestor. Na otvorených policiach sa môžu vynímať knihy, fotografie alebo kvety, v uzavretých priestoroch môžete uskladniť staré veci, topánky a pod.
  2. Materiál.Kedysi všadeprítomné žulové a gumené povrchy, vystriedali na dlhú dobu veľké dlaždice. Dnes sa vraciame späť k prírodnejším alebo moderným materiálom, ktoré však nevyzerajú lacno. Ak máte dostatok trpezlivosti pohrať sa s dláždením, veľmi kreatívne sú mozaiky vytvorené zo zakúpených alebo starých úlomkov farebnej dlažby. Pre menej trpezlivých, ktorí si potrpia na nádych luxusu, je v kurze tmavé drevo. Populárnymi modernými materiálmi sú sklo a kov s protišmykovými úpravami.

Nielen s bezpečnosťou súvisí zábradlie. Je pravdepodobné, že atypický tvar schodiska si bude vyžadovať na mieru zhotovené zábradlie. V tomto smere sa tiež medze nekladú, nemusí byť vyrobené z rovnakého materiálu ako povrch schodiska alebo si môžete vybrať iné, kontrastné farebné prevedenie. Dnes je aj na Slovensku jednoduché dať si na mieru vyrobiť diely na zábradlie, a to nielen z ľahko opracovateľných materiálov ako je drevo alebo kováčom prácne vytvarované železo, dostupné je aj nerezové zábradlie alebo kombinácie so sklenenými výplňami.

schody

Výsledok, ktorý si pri navrhovaní zvolíte, by mal zohľadňovať kompozíciu celej stavby a okolia, do ktorého je zasadená, zharmonizovať všetko, pôsobiť ako prirodzené pokračovanie interiéru, ktoré dodá priestoru ďalší rozmer. Zdôraznite formu, štruktúru, experimentujte so svetlom a nepravidelnými tvarmi. Neobávajte sa pretaviť do dizajnu svoje vášne, hobby a záľuby, aj schodisko je cestou k vyjadreniu Vašej osobnosti.