Ak ste už od malička k svojim ratolestiam pristupovali ako k maľovaným vajíčkam, no teraz, vo vyššom veku svoje konanie ľutujete, verte že na nič nie je neskoro. Rozmaznané dieťa nemáte dome len vy. S podobným problémom bojuje nie jeden rodič. Pokiaľ chcete, túto chybičku vo výchove napraviť, začnite čo najskôr.

kluk
 
Rozmaznanosť nepominie vekom
 
Ak ste svoje dieťa vychovávali v rukavičkách a ono sa vám za to opláca rozmaznanosťou, nejde o nič zvláštne. Musíte sa zmieriť s tým, že za túto chybu môžete len vy. Rovnako ste jedinou osobou, ktorá to môže zmeniť. Mnohí rodičia veria tomu, že ak u ich dieťaťa doznie puberta, všetko sa dostane do normálnu. To je síce pravda, no pre vášho potomka je normál to, že môže robiť všetko čo chce a vy neurobíte nič. Deti, ktoré boli v detstve takto vychovávané, to navyše nemajú ľahké ani v živote. Keďže sú zvyknuté, že dostanú čokoľvek, akékoľvek odmietnutie, alebo prekážka, môže pre nich znamenať hotovú pohromu.

holka
 
Ako začať
 
Pokiaľ pozorujete, že to vaše dieťa naozaj preháňa, nebojte sa urobiť rázny krok. Pomalé prechádzanie na tvrdší režim, ničomu nepomôže. Rodičom ste koniec koncov vy, a je preto na vás, aké pravidlá stanovíte. Pri najbližšom histerickom záchvate, ktorý spôsobí napríklad to, že vaše dieťa chcelo inú polievku, ho pekne krásne a hlavne s pokojom pošlite do svojej izby. Pripomeňte mu, že ak bude neskôr hladné, môže kedykoľvek polievku zjesť. Nech vás ani len nenapadane rýchlo bežať k sporáku a začať variť niečo iné.
Čo je však ešte dôležitejšie? Aby ste vydržali. Nenechajte sa obmäkčiť krikom, plačom, či nekonečným trucovaním.
 
Kde je hranica?
 
Samozrejme, že niekedy nie je ľahké odhadnúť, čo zaradiť do láskavého správania a čo do prehnaného rozmaznávania. Trošku hýčkania samozrejme nikomu nepoškodí. Nemalo by sa to s ním však preháňať. Tenkú hranicu musíte samozrejme nájsť len vy sami.