Vzťahy so susedmi sú často veľmi komplikované, negatívne, alebo ako na hojdačke. Ak máte od začiatku stále tých istých susedov, je možno ľahšie si s nimi udržiavať pozitívny vzťah. Ak sa však vaši susedia menia každý pol rok, je to už horšie. Pozitívne vzťahy so susedmi sú však veľmi dôležité a nie je na škodu si ich udržiavať.

předměstí.jpg

Nikto nie je dokonalý a to sa týka aj vašich susedov. Niektorí možno majú hlučné deti, iní psa, ktorý šteká každé ráno, niektorí sa večne sťažujú a iný nedbajú o čistotu v spoločných priestoroch. Preto je veľmi ťažké niekedy nájsť kompromis a spoločnú reč. Vždy sa to však dá, len si treba nájsť ten správny spôsob a vytrvať.
Medzi udržiavanie pozitívnych vzťahov so susedmi určite patrí pozdrav. Nikoho nepoteší, keď okolo neho prejdete ako okolo ducha. Slušnosť káže sa pozdraviť, tak to skúste zaradiť do vašej pravidelnej rutiny správania sa. Naopak, aj vás určite poteší, ak sa vám vaši susedia milo pozdravia. Preto sa nesnažte tváriť ignorantsky, keď z výťahu vyjde vaša suseda a rovnako sa nebojte na pár minút so svojimi susedmi pustiť aj do reči.
Ďalšia na rade je vzájomná pomoc. Ak u vás zazvoní vaša susedka s tým, že potrebuje jedno vajíčko do cesta na koláč, či stará pani, ktorej treba pomôcť premiestniť posteľ, neváhajte. Ak máte čas a dokážete pomôcť, určite pomôžte a nič za to nečakajte. Dávajte si však pozor, aby vás susedia nezačali využívať aj vtedy, keď to vôbec nebude nutné.

město.jpg

Tiež sa nebojte svojich susedov slušne napomenúť, ak sa vám zdá, že vám nejak ukrivdili, alebo ak nie sú ochotní sa starať o spoločné priestory, ako sú napríklad chodba, či pivnica. Pokiaľ bývate v dome tak sa vás to, samozrejme, netýka. Dobré vzťahy so susedmi prinášajú veľa dobrého a nikdy neviete, kedy susedskú pomoc budete potrebovať práve vy. Nezabúdajte, že každý problém, aj ten susedský, sa dá vyriešiť s chladnou hlavou a bez zbytočných hádok a sporov.